(צילום: נועה מגר)

קודם כל, לפני שתתחילו בקריאה, בואו ולחצו על כפתור הפליי של הנגן הזה – הוא יהיה הפסקול הכי הולם לפוסט הזה:

אני רוצה לחשוב שאין דרך "נכונה" לעשות מוזיקה ושכל ספרי ההדרכה/בתי הספר/הקורסים היקרים מציעים בסופו של דבר גישות שונות לאמנים, יוצרים או מפיקי מוזיקה ל-"איך באמת עושים את זה", אבל בסופו של דבר אין חוקים. לא באמת.
פרוייקט We Are Ghosts נבע כסוג של גחמה, קריאת תיגר על מסגרות פנימיות: כל אמן יכול לספר עד כמה קשה לשבור את אותן תבניות יצירתיות ושככל שהן חוזרות על עצמן הן הופכות לשלשלאות כבדות, למלכודת, לרעל. אז הנה דרך נהדרת לשבור תבניות – פשוט לעקוף אותן. לעקוף את ההגיון, את השיפוט הפנימי, לעקוף את התיכנון המוקדם. אין אחר כך, יש רק הווה מתמשך: עכשיו, עכשיו. עכשיו! זהו כוחו של האילתור, של ג'אם סשן. בדיוק לפני חצי שנה ערכנו ופירסמנו את סשן הרפאים הראשון, לא תיכננתי מראש להוציא אותו לאור והתייחסתי לפרוייקט הזה כאל ניסוי שסיכוי סביר שייכשל, אבל מה שיצא משם הותיר אותי מופתע לחלוטין: 5 קטעים פסקוליים, אפלוליים שנוצרו מתוך האין, מתוך השראה של רגע שלא יחזור. הכל הוקלט ברמה מאוד בסיסית אבל המוזיקה.. דמט, המוזיקה שנוצרה תפסה אותי ממש לא מוכן. לכן היה לי חשוב להמשיך ולהפוך את זה מפרוייקט חד-פעמי, ארעי, למשהו שיחזור על עצמו בכל חצי-שנה או שנה – פרוייקט שבו נוכל לתת ביטוי לצדדים פחות קומוניקטיביים מוזיקלית, ללא שום מטרה מיסחרית, מבלי לרצות איש מלבד את עצמנו כשהשירים יכולים לנסוק לאורך של 7 דק', 10 דק' ואולי אפילו רבע שעה. אם יהיו אלה שיאהבו את מה שנעשה – נשמח נורא, אם לא – גם זה בסדר, המוזיקה הזו לא נועדה לכולם וטוב לנו עם זה.

לפני כחודש ביום שבת אחד, ה-1 במאי (ערב ל"ג בעומר), התכנסו חברי סשן הרפאים השני באולפני העוגן אשר בעצם שוכנים בתוך צריף הממוקם בחלק הנידח והפחות פופולארי של קיבוץ העוגן. זו היתה החלטה עקרונית למקם את הסשן השני במיקום גיאוגרפי שונה מהאווירה האורבנית שאפיינה את הסשן הקודם שהוקלט בדרום תל-אביב (ואני מקווה שהקו המנחה הזה יוביל אותנו גם הלאה וכל סשן יוקלט באולפן שונה ובאיזור גיאוגרפי אחר) ומנגד להקליט הפעם באולפן טוב ולא להתפשר על איכות הצליל. אגב, כשאני כותב "אנחנו" אני בעצם מתכוון לשני קדר, דני רווה, אורי דרור, גיאחה, נועה מגר, Saccadic Eye Motion (כולם היו גם בסשן הקודם) והפעם הצטרפו אלינו אודי רז (מארש דונדורמה, הפשרות), גיא ביבי (פרוייקט הגומיה) ומתן נויפלד (ממארגני אינדינגב ואיש יקר באופן כללי).

לאחר שהתמקמנו באולפן, סידרנו את הכלים, כל המיקרופונים כוונו ובחדר הבקרה נשמע ההימהום החרישי של הפריאמפים והקונסולה האירה כמו גשר פיקוד של חללית את כל 22 הערוצים הפתוחים – התפזרנו בחלל הרחב של החדר והתחלנו בהקלטות. הדרישה היחידה שההעמדתי בפני כולם היא להקשיב ולהגיב: אם זה מתאים – לנגן, אם לא אז לא. אין חוקים מעבר לזה. הקטע הראשון שהוקלט הוא גם הקטע הפותח את האלבום, Summoning The Ghosts, שהוביל למסע מוזיקלי בן 4 שעות מאולתרות, נועזות, הזויות כשלאף אחד מאיתנו אין מושג כיצד כל זה יגמר.
אני מעדיף שלא להרחיב על מה שהתרחש אחר כך בזמן ההקלטות, המוזיקה שנוצרה היא העדות הכי טובה לאווירה המחשמלת ששררה שם, אני חושד שכולנו היינו במין מצב מוזר של טראנס – אחרת לא ניתן להסביר את זה שכמעט כולנו לא זכרנו אח"כ מה התחולל שם ומי ניגן על מה (אם הייתם עימנו בחדר ולרגע אחד הייתם מסובבים את הראש ואז חוזרים להתבונן שוב הייתם מגלים שכולם שינו כלים ומיקום).

אז הנה זה כאן, האלבום השני של פרוייקט הרפאים, פרוייקט ללא כוונת רווח אלא לשם האומנות שבדבר.
אם אהבתם את מה ששמעתם אתם מוזמנים לתרום לנו כמה שיקלונים לבחירתכם (ואם תעשו זאת תזכו באי.פי. בן 5 קטעים מאותו הסשן שלא יראו אור בשום פורמט אחר), אבל גם אם לא – זה בסדר 🙂 ואם בא לכם אתם מוזמנים להצטרף לקבוצה הצנועה שלנו בפייסבוק.

רק בקשה קטנטנה: אנא הפיצו את המוזיקה הזו הלאה, זה הכל.

תגיות: , , , , , , , , , , , ,6 תגובות על ”We Are Ghosts II“

 1. קסטה | 10 ביוני, 2010 בשעה 23:34

  יפה
  גם מרגישים שאתם נהנים לנגן
  עם ראשונה אהבתי יותר כמכלול ובפעם הזאת אוהבת יותר קטעים ספציפיים

 2. דגיגונה | 12 ביוני, 2010 בשעה 9:47

  מ-ד-ה-י-ם.

 3. tmak | 13 ביוני, 2010 בשעה 7:44

  היי,

  משום מה כבר 4 פעמים שאני מנסה להוריד את הקובץ מבנדקמפ וכל פעם ההורדה ניתקת (לאחר מספר ~15 מגה של הורדה) עם שגיאת 'file not found'. האם עוד מישהוא נתל בבעיות להוריד את הקובץ?

  תודה
  איל

 4. Morphlexis | 14 ביוני, 2010 בשעה 0:31

  הי tmak!
  בדוק את חיבור האינטרנט שלך – הורדתי כעת את האלבום בלי שום בעיה!

 5. tmak | 17 ביוני, 2010 בשעה 7:11

  תודה. מאד נהניתי – יופי של סשן אלבום!

 6. הרוחות מזמינות אתכם לסשן פתוח/השקת אלבום » Morphmixtapes | 31 בדצמבר, 2011 בשעה 20:27

  […] על הרוחות פה: האלבום הראשון | האלבום השני | האלבום השלישי | אינדינגב אי.פי. | The Cave Sounds […]

הוספת תגובה